Kishway Language School

 

آزمون آیلتس IELTS چیست؟

 International English Language Testing System به معنای نظام بین‌المللی ارزش‌یابی زبان انگلیسی است. در حال حاضر آیلتس یکی از معتبرترین آزمون های‌ زبان انگلیسی در دنیاست و در بیش از ۲۷۰ مرکز در ۱۱۰ کشور مختلف برگزار می شود و معیاری است جهت سنجش دانش زبان انگلیسی اشخاصی که می‌خواهند در کشورهای انگلیسی زبان تحصیل، کار و یا مهاجرت کنند.

 

هر کشور یا هر دانشگاهی برای پذیرش متقاضیان تحصیل، کار، مهاجرت و زندگی حداقل نمره‌ای را مشخص می‌کند و اکثر آنها حداقل ۶٫۵ را نیاز دارند البته این قاعده کلی است و در برخی از موارد حداقل نمره آیلتس 7 می باشد. اکثر دانشگاه ها کارنامه IELTS را که بیشتر از دو سال از تاریخ آن گذشته باشد، قبول ندارند.

این آزمون شامل دو مرحله کتبی و شفاهی است. در آزمون کتبی که مدت ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه است، مهارت‌­های شنیداری، خواندن و نوشتاری مورد ارزیابی قرار می‌­گیرند و در بخش شفاهی در مدت زمان بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، مهارت گفتاری یا مهارت صحبت کردن شما به زبان انگلیسی بررسی می‌شود و به طور معمول آزمون شفاهی یک هفته قبل از آزمون کتبی برگزار می‌شود.

 

دسترسی سریع به مطالب آیلتس

 

نحوه برگزاری آزمون

همانطور که گفته شد مهارت های  Writing،Reading،Listening  و Speaking در چهار قسمت جداگانه سنجیده می‌شوند. بخش های Listening و Speaking برای داوطلبان  Academicو General Training به روش کاملا مشابهی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، هر یک از این دو گروه سوالات جداگانه‌ای در قسمت های Reading و Writing دریافت می‌کنند.

در روز امتحان ابتدا به سوالات Listening سپس به سوالات Reading  و بعد به سوالات Writing پاسخ خواهید داد. در بخش Writing  و Reading شما این امکان را دارید که از قسمت های مختلف سوالات شروع به پاسخگویی کنید.

تاریخ و ساعت برگزاریSpeaking  قبل از امتحان به شرکت کنندگان اعلام می‌شود. تمامی مراحل کتبی امتحان باید با مداد نوشته شود و داوطلبان اجازه استفاده از خودنویس یا خودکار یا اتود را در هیچ مرحله‌ای از امتحان کتبی ندارند.

آیلتس به دو صورت جنرال و آکادمیک برگزار می گردد

جنرال General : این آزمون برای افرادی که قصد مهاجرت یا تحصیل در مقطع دبیرستان در کشور های انگلستان، استرالیا، نیوزلند یا کانادا برگزار می شود.  هر دو نوع آیلتس آکادمیک و جنرال، در چهار بخش  listening، reading، writing  و speaking است که در بخش‌­های reading و writing متفاوت و بخش­‌های speaking و listening آن­ها مشابه است.

آکادمیک  Academic: این آزمون برای دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد و دکترا یا کار در حرفه‌­های خاص پزشکی یا دندان‌پزشکی و غیره ...  را دارند برگزار می شود و ضروری است تا در این امتحان شرکت و مدرک آیلتس آکادمیک بگیرند.

 

جدول زیر مدت زمان تخصیص یافته به بخش‌های مختلف این آزمون را نشان می‌دهد

در آزمون آیلتس هیچ حد نصابی برای قبولی وجود ندارد، بلکه مؤسسات و دانشگاه های مختلف حد نصاب مورد قبول خود را دارند. اما بطور کلی 9 نمره یا band در نظر گرفته شده که در آن نمر ه 9 عالی، نمره 7 خوب، نمره 5 متوسط و نمره 3 به پایین ضعیف محسوب می‌شود.

 

آشنایی با سوالات Listening

سوالات این بخش به ۶ دسته تقسیم بندی می­‌شوند و برای پاسخ­‌گویی به هر کدام استراتژی متفاوتی وجود دارد بنابراین باید قبل از آزمون با نحوه پاسخ­‌گویی به آن­‌ها به خوبی آشنا شوید. این سوالات عبارتند از  :

کامل کردن جدول، فرم، فرآیند، خلاصه یا یک نوشته  

Form, Note, Table, Flow-chart ,Summary completion

کامل کردن برچسب­‌های یک دیاگرام، نقشه یا طرح

Plan, Map, Diagram Labeling

کامل کردن جمله

 Sentence Completion

پاسخ کوتاه

Short Answer Question

تطبیق مجموعه­‌ای از گزینه­‌های در صورت سوال با مواردی از یک لیست شماره­‌گذاری شده

    Matching

چند گزینه­‌ای   Multiple choices

 

شنیداری  Listening

اولین مهارت مورد سنجش مهارت شنیداری بوده و در هر دو آزمون آکادمیک و عمومی یکسان می­‌باشد. IELTS Listening شامل ۴ بخش ( part ) و ۴۰ سوال است که هر بخش دارای ۱۰ سوال می­‌باشد. از لحظه پخش فایل صوتی تا پایان ۴ بخش، حدود ۳۰ دقیقه زمان دارید و در پایان ۱۰ دقیقه به شما زمان داده می شود تا پاسخ های خود را از برگه سوالات وارد پاسخ‌­نامه کنید. در هنگام انتقال پاسخ‌­ها به املا و گرامر واژگان بسیار دقت کنید تا پاسخ تان اشتباه درنظر نگیرند. توجه داشته باشید که هر بخش تنها یک بار پخش می­‌شود. سئوالات از بخش اول تا چهارم به تدریج سخت‌­تر می‌شود لذا تلاش کنید در بخش‌­های ابتدایی به سوالات بیشتری پاسخ دهید تا نمره بهتری بدست آورید. در پایان هر قسمت تا شروع بعدی چند ثانیه مکث ( معمولا از ۲۰ تا ۵۰ ثانیه ) وجود دارد، بنابراین وقت مناسبی است تا بتوانید نگاهی به سوالات بعدی کنید. البته در میانه­ بخش چهارم هیچ مکثی وجود ندارد و باید به هر ده سوال یکجا جواب دهید.

بخش اول : مکالمه‌ه­ای بین دو نفر است و تقریباً همیشه درمورد هماهنگ کردن قرار ملاقات یا رزرو کردن جایی، مانند رزرو هتل یا کرایه کردن ماشین می­‌باشد. سؤالات این بخش معمولاً به صورت جای خالی هستند و با توجه به اطلاعاتی که در مکالمه بیان می­‌شود و باید یک فرم یا جمله را تکمیل کنید.

بخش دوم : معمولا یک مونولوگ است به این معنی که تنها یک شخص در مورد موضوعی صحبت می­‌کند که در این بخش معمولا غیر آکادمیک است، به عنوان مثال یک مجری تلویزیون یا رادیو در مورد مسائل اجتماعی صحبت می­‌کند.

بخش سوم : مکالمه­‌های بین دو تا چهار نفر است. به عنوان مثال، گفتگویی است میان یک معلم و دانش‌­آموزش در مورد ابعاد مختلف یک پروژه یا سه دانش‌آموز که در حال برنامه­‌ریزی برای انجام تحقیق­اتشان، باهم صحبت می­‌کنند.

بخش چهارم : یک مونولوگ علمی مانند، سخنرانی دانشگاهی است.

 

 

مهارت‌های مورد ارزیابی در بخش Listening

سوالات این بخش به نحوی طراحی شده‌­اند که تمام ابعاد مهارت شنیداری شما را مورد سنجش قرار دهد. این مهارت­‌ها عبارتند از  :

§درک ایده ی اصلی
§درک جزییات
§درک نظر شخص یا اشخاص در حال صحبت
§درک هدف از بیان مطلبی خاص
§فهم لهجه و گویش‌های مرسوم زبان انگلیسی

 

از انواع لهجه­‌های انگلیسی در لیسنینگ آزمون آیلتس استفاده می­‌شود که نشان دهنده کاربرد بین المللی این آزمون است، بنابراین باید با تمرین زیاد گوشتان را به شنیدن لهجه­‌های متفاوت عادت دهید.

 

 

 

 

نمره­‌ دهی در بخش شنیداری Listening

هر پاسخ صحیح از ۴۰ سوال بخش لیسنینگ، یک نمره دارد. سپس نمره حاصل به مقیاس ۹ نمره‌ ه­ای آیلتس تبدیل می­‌شود.

جدول زیر میانگین تعداد پاسخ­‌های درست مورد نیاز جهت دریافت به یک نمره خاص از لیسنینگ را نشان می­‌دهد

 

Academic Reading

ریدینگ آکادمیک دارای ۳ متن بلند در مورد موضوعات مختلف دانشگاهی و علمی می باشد. یکی از آن­ها ۱۴ سوال و دو متن دیگر هرکدام ۱۳ سوال دارند. این متن­‌ها از روزنامه‌­ها و مجلات معتبر انتخاب می­‌شوند، بنابراین ممکن است واقعی، تحلیلی یا نظری باشند.

 General Reading

ریدینگ جنرال دارای سه بخش است که از بخش اول تا سوم به تدریج سخت­‌تر می­‌شود، بنابراین مهم است که به سوالات ابتدایی آزمون پاسخ درست بدهید تا نمره مطلوبتان را کسب کنید. تعداد سوالات هر متن در ریدینگ جنرال مانند ریدینگ آکادمیک، به صورتی است که یکی از بخش‌­ها ۱۴ سوال و دو بخش دیگر هرکدام ۱۳ سوال دارند.

 

 

 درک مطلب دومین بخشی است که در آزمون کتبی آیلتس سنجش می شود و دارای ۴۰ سوال و در زمان ۶۰ دقیقه باید به آن­ها پاسخ دهید. توجه کنید که در این بخش وقت اضافه ای برای انتقال پاسخ‌ها به پاسخ‌نامه به شما داده نمی­‌شود. مدل های این ۴۰ سؤال بشرح زیر است:

§چهار گزینه‌ای  (Multiple Choice)
§ شناسایی اطلاعات، که به صورت سوالات صحیح، غلط و ذکر نشده، مطرح می­‌شوند ( True, False and Not Given Questions )
§شناسایی دیدگاه و ادعاهای نویسنده، که به صورت سوالات بله، خیرو ذکر نشده، مطرح می‌­شوند Yes or No and Not Given Questions ) )
§انتخاب عنوان مناسب برای هر پاراگراف از میان عنوان­­‌های داده شده در صورت سوال ( Match Heading )
§انتخاب پایان مناسب برای هر پاراگراف از میان جملات پایانی داده شده در صورت سوال  ( Match Ending )
§تطبیق جزئیاتی از متن (مانند،اسم نویسندگان) در صورت سوال با اطلاعات مشخصی که در متن در مورد آن­ها بیان شده است( Mach Feachers )
§تطبیق اطلاعات داده شده در صورت سوال با اطلاعاتی که در هر پاراگراف بیان می­شود( Match Information )
§کامل کردن جملات، که به صورت سوالات چهار گزینه‌­ای مطرح می­‌شوند  ( Completing Sentences )
§کامل کردن جملات که به صورت سوالات جای خالی مطرح می­‌شوند ( Sentence Completion )
§کامل کردن خلاصه، جدول یا یک فرآیند که از متن برگرفته شده‌است، و به صورت سوالات جای خالی مطرح می‌­شوند. ( Summary Completion )
§کامل کردن برچسب­‌های دیاگرام یک فرآیند توصیف شده در متن، که به صورت سوالات جای خالی مطرح می­‌شوند.  ( Diagram Label Completion )
§پیدا کردن دو پاسخ مناسب برای یک سوال از میان پنج گزینه داده شده. ( Answering a Question )
§پاسخ کوتاه ( Short Answer Questions )

 

بخش های مختلف Reading به ترتیب

بخش اول : دارای دو یا سه متن کوتاه­ مرتبط به هم است و سوالات ساده‌­تری دارد. این متن‌­ها معمولا در مورد مسائل واقعی و روزمره هستند،مانندتبلیغ یک هتل یا امکانات یک موسسه آموزشی

 بخش دوم : نیز دو متن دارد که در مقایسه با متن­‌های بخش اول، کمی پیچیده ­‌ترند و معمولا در مورد موضوعات کاری در یک کشور انگلیسی زبان را بیان می­‌کنند، مانند؛ شرایط کاری یا امکانات محل کار.

 بخش سوم : یک متن دارد که در مقایسه با متون دو بخش قبلی بلند­تر و سخت‌­تر است و مشابه متون ریدینگ آزمون آیلتس آکادمیک می‌­باشد. تمام متون ریدینگ آزمون جنرال هم از یادداشت­‌ها، اسناد و مجلات معتبر انتخاب می‌­شوند.

 

مهارت های مورد ارزیابی Reading

به طور کلی برای پاسخ­‌گویی به سوالات ریدینگ در هر دو نوع تست آیلتس آکادمیک و جنرال، باید قادر باشید نکات کلیدی و اطلاعات مهم در هر متن را پیدا کنید، درک کلی از متن به­‌دست آورید و بتوانید نظر نویسنده و استدلال­‌هایش را خلاصه کنید. این مهارت­‌ها شامل موارد زیر می­‌باشند :

 

§درک مطلب کلی
§درک ایده اصلی
§درک جزئیات
§درک مطالبی که ضمنی به آنها اشاره شده است
§درک عقاید ، هدف و نگرش نویسنده
§دنبال کردن یک مبحث
 

 

نحوه نمره­‌ دهی بخش Reading

 هر جواب صحیح ۱ نمره از ۴۰ نمره دارد که نمره نهایی داوطلب به مقیاس ۹ نمره­ای آزمون آیلتس تبدیل می‌شود. توجه داشته باشید که نحوه نمره‌دهی مهارت ریدینگ در آزمون آکادمیک و جنرال متقاوت است به طوری که برای کسب نمره دلخواه در آزمون جنرال باید تعداد پاسخ­‌های صحیح بیشتری داشته باشید. جدول زیر میانگین تعداد پاسخ­‌های درست مورد نیاز جهت دریافت به یک نمره خاص از Reading  را نشان می­‌دهد.

 

 

 

 

 

 

 

نوشتاری آزمون آیلتس IELTS WRITING

بخش رایتینگ آزمون آیلتس سومین و آخرین بخش آزمون کتبی است. شامل دو بخش یا تسک (Task) است که باید در مدت زمان یک ساعت به هر دو تسک پاسخ دهید، بنابراین باید این زمان را طوری مدیریت کنید که برای هیج‌­ یک وقت کم نیاورید.

در این بخش مهارت نگارش شما با نوشتن در مورد دو موضوع با دو سبک کاملا متفاوت، ارزیابی می‌شود.

 برای کسب نمره بالاتر،  writing شما باید دارای سه ویژگی کلی زیر باشد :

پاسخ مناسب به موضوع

ایده­‌های سازمان یافته

استفاده از واژگان و گرامر متنوع و درست

 

مهارتهای مورد ارزیابی بخش نگارش/ نوشتاری

مهارت­‌هایی نگارشی که در بخش نوشتاری آیلتس مورد ارزیابی قرار می­‌گیرند عبارتند از:

§پاسخ­‌گویی درست و مرتبط به سوالات هر دو تسک  (Task Achievement and Task Response)
§انسجام و پیوستگی متون نوشته شده  (Coherence and Cohesion)
§استفاده از منبع واژگانی گسترده  (Lexical Resource)
§استفاده از گرامرهای زبانی گسترده و دقت بالا  (Grammatical Range and Accuracy)

بخش رایتینگ آکادمیک و جنرال از لحاظ موضوعی و ساختار با یکدیگر متفاوت هستند، در ادامه هریک را به صورت جداگانه بررسی می­‌کنیم.

 

 

ساختار نگارش آزمون عمومی General

به شما ۶۰ دقیقه زمان داده می‌­شود تا به هر دو Task ۱ و ۲ پاسخ دهید و بهتر است برای تسک ۱، ۲۰ دقیقه و برای تسک ۲، ۴۰دقیقه زمان بگذارید. موضوعات هر دو تسک در رایتینگ جنرال عمومی بشرح زیر هستند.

Task 1  : توانایی شما در برقراری ارتباط با موضوعات روزمره زندگی را مورد سنجش قرار می‌­دهد. شما باید نامه­ای به شخص، شرکت یا یک مؤسسه بنویسید. این نامه می­تواند رسمی، نیمه رسمی یا دوستانه و غیر رسمی باشد، که با توجه به صورت سوال و نوع مخاطب مشخص می­شود. نامه به کارفرما برای درخواست مرخصی یا مطرح کردن مشکل، نامه به مدیر ساختمان و شکایت از موضوعی یا نوشتن نامه­ای به یک دوست قدیمی از جمله موضوعات تسک ۱ آزمون آیلتس جنرال می­باشند.

پاسخ تسک ۱ را در چهار پاراگراف (مقدمه، مسئله/ موقعیت، راه حل/ اقدام و نتیجه گیری) بنویسید. حداقل باید ۱۵۰ واژه بنویسید، و اگر کمتر از این تعداد باشد نمره آن را دریافت نخواهید کرد، ولی اگر بیشتر بنویسید، در صورتی که برای تسک ۲ وقت کم نیاورید، ایرادی ندارد. این تسک حدود ۳۰٪ از نمره رایتینگ شما را تشکیل می­دهد.

Task 2  : مانند رایتینگ تسک ۲ آکادمیک، باید درباره­‌ی دیدگاه، استدالال یا معضل مطرح شده در صورت سوال که موضوعی عمومی دارد، مقاله بنویسید. به عنوان مثال؛ آیا بهتر است کودکان در منزل تحصیل کنند؟، چه کسی باید مسئولیت مراقبت از سالمندان را بر عهده بگیرد؟، یا چگونه می­توان خانواده­ها را به هم نزدیک کرد؟ انواع سوالات مطرح شده در تسک ۲ رایتینگ جنرال مانند رایتینگ اکادمیک است، بنابراین ممکن است از شما خواسته شود موافقت یا مخالت خود را در مورد موضوع خاصی بیان کنید یا به یک یا دو سوال پاسخ دهید. به عنوان مثال، با توجه به این گفته که خانواده‌­ها به اندازه گذشته به هم نزدیک نیستند، ممکن است از شما خواسته شود به سؤالات زیر پاسخ دهید: چرا فکر می­‌کنید اینگونه است؟ و چه اقداماتی می­توان انجام داد تا خانواده‌­ها دوباره به هم نزدیک شوند؟

حداقل تعداد کلمات برای این بخش حداقل باید ۲۵۰ کلمه بنویسید و در صورتی که زمان داشته باشید، نوشتن بیشتر ایرادی ندارد. تسک ۲ حدود ۷۰ درصد سهم نمره شما از رایتینگ جنرال را تشکیل می­‌دهد، بنابراین باید توجه بیشتری به آن داشته باشید. تنها تفاوت تسک دو آزمون جنرال و آکادمیک در موضوع مقاله است، همانطور که گفته شد در رایتینگ آزمون جنرال، این موضوعات عمومی­‌تر هستند.

(( توجه کنید که بهتر است در انتهای بخش رایتینگ زمانی برای مرور و اصلاح اشتباهات احتمالی باقی بگذارید. ))

 

 

Academic Writing Format ساختار نگارش آکادمیک

 به شما ۶۰ دقیقه زمان داده می­‌شود تا به دو سوال مطرح شده در Task ۱ و ۲ پاسخ دهید. این که به هر تسک چقدر زمان اختصاص ­دهید به خود شما بستگی دارد ولی معمولا بهتر است، تسک ۱ را در مدت ۲۰ دقیقه و تسک ۲ را در مدت ۴۰ دقیقه بنویسید. دقت کنید در هر دو تسک سبک نوشتن شما باید به صورت رسمی باشد.

Task 1  : یک نمودار خطی، جدول، نمودار استوانه ای، نمودار دایره­ای یا دیاگرام ارائه شده، و از شما خواسته می­‌شود اطلاعات، داده­‌ها و ارقام آن را به طور خلاصه توصیف کنید. ممکن است لازم باشد، مراحل یک فرآیند، نحوه کار یک سیستم یا یک موضوع یا رویداد را توضیح دهید. بهتر است پاسخ تسک ۱ را در چهار پاراگراف (مقدمه، نگاه کلی و دو بدنه) بنویسید.

حداقل باید ۱۵۰ واژه بنویسید، و اگر کمتر از این تعداد باشد نمره آن را دریافت نخواهید کرد، ولی اگر بیشتر بنویسید، در صورتی که برای تسک ۲ وقت کم نیاورید، ایرادی ندارد.

در مقایسه با تسک ۲، پاسخ­‌گویی به تسک ۱ ساده‌­تر است و نمره کمتری را به خود اختصاص می‌­دهد.

Task 2 : از شما خواسته می­‌شود مقاله­‌ای در پاسخ به یک دیدگاه، استدلال یا مشکل بنویسید. باید به دقت صورت سوال را بخوانید و پاسخ مرتبط با سوال یا سوالات را بنویسید. مقاله شما باید حداقل ۲۵۰ واژه داشته باشد و بهتر است متشکل از ۴ پاراگراف ( مقدمه، دو بدنه و نتیجه گیری ) باشد. نمره تسک دوم، دو سوم کل نمره رایتینگ را تشکیل می­‌دهد، بنابراین باید توجه ویژه‌­ای به آن داشته باشید.

سوالات این تسک به ۶ دسته زیر تقسیم بندی می­‌شوند؛

Agree / Disagree

Advantage / Disadvantage

Discuss both Views

Discuss both Views and Give your Opinion

Problem / solution

Double Question

 

مهارت‌های مورد ارزیابی بخش اسپیکینگ

میزان تسلط یا روان بودن  ( Fluency )

انسجام و پیوستگی  ( Coherence )

استفاده از گرامرهای متنوع  ( Grammar )

دقت بالا  ( Accuracy )

تلفظ درست لغات  ( Pronunciation )

سعی کنید ارتباط چشمی­ خود را با ممتحن حفظ کنید و به آرامی، واضح و مودبانه صحبت کنید.

از اخم کردن یا نشان دادن عصبانیت از طریق چهره خودداری کنید.

مثل اینکه با دیگران به طور رسمی صحبت می‌کنید با کنکور صحبت کنید. پاسخ‌های شما باید به نظر برسد که انگار با کنکور صحبت می کنید و سخنرانی نمی‌کنید.

به سؤالات ممتحن خوب دقت کنید تا پاسخ­‌هایتان کامل و درست باشد.

بخش Speaking به صورت شفاهی و در کشور ما در روزهای قبل از آزمون کتبی، برگزار می­شود. مانند یک مصاحبه کاری، در مدت زمان بین ۱۱ تا ۱۵ دقیقه، ممتحن میزان مهارت شما در صحبت کردن به زبان انگلیسی را می­‌سنجد و در کل مکالمه، صدای شما ضبط می­‌شود.

 

اسپیکینگ ۳ بخش ( Part ) دارد :

بخش اول ( Part1 ) : عمدتا مقدمه است و بعد از معرفی خود، ممتحن از شما چند سوال عمومی می‌­پرسد که معمولا در مورد خانواده، کار، رشته تحصیلی و علائق شما هستند. این بخش معمولا بین ۴ تا ۵ دقیقه طول می­‌کشد و شما باید به سوالات کوتاه و کامل پاسخ دهید. هدف از این بخش، ارزیابی مهارت شما در برقراری ارتباط و بیان تجارب و اطلاعات روزمره است.

 در بخش دوم ( Part2 )  : کارتی به شما داده می­‌شود ( Cue Card ) که روی آن موضوعی خاص همراه با ۳ سوال مربوط به آن موضوع، نوشته شده‌­است. یک دقیقه زمان خواهید داشت تا در مورد آن موضوع فکر کنید و همچنین به شما یک مداد و کاغذ هم داده­ می­شود تا نکات کلیدی آنچه را که می­‌خواهید بگویید را یادداشت کنید. سپس باید در طول مدت ۲ دقیقه در مورد آن موضوع صحبت کنید. توجه داشته باشید که در حین صحبت کردن به همه سوالات پاسخ دهید. پس از پایان یافتن صحبت شما، ممتحن ممکن است چند سوال در رابطه با همین موضوع از شما بپرسد. این بخش حدود ۳ تا ۴ دقیقه طول می­کشد.

در بخش سوم  ( Part 3 ): چند سوال از شما پرسیده می­‌شود که به موضوع بخش دوم مربوط هستند. این بخش در واقع یک بحث و گفتگو میان شما و ممتحن است، بنابراین با نشان دادن مهارت­‌های خود می­‌توانید نمره بالایی کسب کنید. این بخش بین ۴ تا ۵ دقیقه طول می­کشد.

 

 

نتایج آزمون آیلتس

نتیجه آزمون آیلتس(TRF)  نمره‌­ی شما در هر مهارت و یک نمره‌ی کلی از ۹ نمره را نشان می­دهد. نمره کلی شما میانگینی از نمرات هر چهار مهارت است.

در زیر نمونه‌­ای از نحوه میانگین‌گیری نشان داده شده­ ‌است.

 

معمولا ۱۳ روز پس از آزمون نتایج بر روی سایت مرکز برگزاری آزمون، اعلام می‌­شوند و سپس پست خواهند شد. برخی از مراکز مجاز برگزاری آزمون در ایران نتیجه را از طریق پیامک و ایمیل نیز ارسال می­‌کنند.

شما فقط یک کپی از کارنامه خود دریافت می­‌کنید و این امکان وجود دارد از مرکز برگزاری آزمون درخواست کنید تا کارنامه را برای ۵ سازمان به صورت رایگان ارسال کنند. مدت اعتبار کارنامه آزمون آیلتس شما ۲ سال خواهد بود.

 

نمونه سوالات آزمون آیلتس

بهترین نمونه سوالات آزمون آیلتس کتاب‌های کمبریج می‌باشد. که تاکنون ۱۴ جلد از آن چاپ شده‌است. هر جلد از این کتاب شامل ۴ نمونه کامل آیلتس است که شامل چهار مهارت Speaking، Listening، Reading و  Writingمی‌باشد. البته باید توجه داشته باشید که از سال ۲۰۲۰ این آزمون به خصوص در بخش  Readingاندکی تغییرات داشت و به عبارتی سخت‌تر شد. لذا اگر در جست و جوی کتاب بهتری در این زمینه هستید که شامل نمونه سوالات واقعی‌تری در این زمینه باشد کتاب IELTS PLUS 3 را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

زمان برگزاری آزمون آیلتس

این سوال یکی از سوالات مهم و رایج زبان‌آموزان می‌باشد که گاهی نگرانی‌هایی نیز برای آنها ایجاد می‌کند. سنترها و مراکز مختلفی هستند که در کشور ایران برگزار کننده این آزمون می‌باشد. در سایت این آزمون‌ها به راحتی می‌توانید از تاریخ برگزاری این آزمون با خبر شوید. بهترین مرکز و استانداردترین مرکز برگزاری آزمون آیلتس را از سایت رسمی سازمان سنجش جستجو کنید.

 

هزینه آزمون آیلتس

تنها سازمانی که در ایران هزینه امتحان آیلتس را اعلام می‌کند سازمان سنجش جمهوری اسلامی ایران می‌باشد که بر طبق آخرین اعلامیه این سازمان قیمت هزینه آزمون آیلتس 2021 در ایران مبلغ شش میلیون و صد و پنجاه هزار تومان می‌باشد. که برای پرداخت آن داشتن یک کارت اعتباری متصل به هر یک از بانک‌های داخل کشور کافی می‌باشد. قابل ذکر است مبلغ آیلتس ۲۵۰ دلار آمریکا می‌باشد.

 

 

استعلام نمره آیلتس

بعد از این که داوطلبین آزمون خود را در مراکز مختلف اجرا می‌کنند بایستی برای گرفتن نتیجه سیزده روز صبر کنند. در صورتی که در سایت مرکز مورد نظر شماره موبایل خود را وارد کرده باشید، نمره شما به صورت پیامک برای شما ارسال می‌شود و برای گرفتن نسخه اصلی مدرک آیلتس خود می‌بایستی بعد از ۲ تا ۳ روز به مرکز مورد نظر رفته و مدرک خود را دریافت نمایید. البته ممکن است که شما در هنگام ثبت نام آدرس خود را ثبت کرده باشید که در این صورت مدرک شما توسط پست به شما ارسال می‌شود.

 

 

نحوه اعتراض به نمره امتحان آیلتس

اگر به نتیجه خود اعتراض داشتید، تا ۶ هفته بعد از آزمون فرصت دارید تا فرم اعتراض را به مرکز آزمون ارائه دهید. برای ثبت اعتراض باید هزینه آن را پرداخت کنید که در صورت بالا رفتن نمره شما، این مبلغ به شما بازگردانده می­شود.

 

سوال‌های رایج

 

ثبت نام آزمون آیلتس چگونه است؟

برای ثبت نام در آزمون آیلتس، می‌توانید به سایت مراکز برگزاری آزمون آیلتس از قبیل سازمان سنجش، موسسه عصر دین و دانش و غیره ... مراجعه کنید. در این مراکز فرآیند ثبت نام به طور کامل تشریح شده است.

 

 نمونه سوالات و منابع آزمون آیلتس کدامند؟

بهترین نمونه سوالات آیلتس، کتاب‌های کمبریج که با ویرایش های مختلف منتشر شده‌اند می‌باشند.

 

 هزینه آزمون آیلتس 2021 چقدر است؟

طبق آخرین رقم اعلام شده توسط سازمان سنجش هزینه آزمون آیلتس 2021 در ایران مبلغ شش میلیون و صد و پنجاه هزار تومان می‌باشد.

 

آیا موسسه کیش وی دوره‌های آمادگی آزمون آیلتس را دارد؟

بله. موسسه کیش وی با بهره‌گیری از اساتید مجرب و بروزترین متد آموزشی طبق استاندراد آیلتس، کلاس‌های آمادگی آزمون را به بهترین کیفیت برگزار می کند.

 

آیا کیش وی آزمون آزمایشی( Mock ) را برگزا می‌نماید؟

 بله. آزمون mock مطابق استاندارد‌های روز آزمون واقعی آیلتس، با کم‌ترین هزینه و بررسی تست‌ها در حضور زبان‌آموزان و ارائه Report برگزار می شود.

 

آیا امکان برگزاری آزمون آیلتس به صورت آنلاین نیز وجود دارد؟

 در حال حاضر با توجه به شیوع ویروس کرونا، آزمون آیلتس راهکار جدید خود را با آزمون  IELTS Indicator، ارائه کرده ‌است.

 

 

 

 به هیچ وجه نگران نباشید و آزمون آیلتس را برای خود بزرگ و دست نیافتنی ندانید. توضیحاتی که ارائه کردیم سخت و پیچیده نیستند. فقط نیار به ارتقاء سطح علمی و مهارتی در زبان انگلیسی دارد. افرادی نتیجه دلخواه می گیرند که تلاش کنند، به موفقیت فکر کنند و زمان بگذارند.

 

کیش وی برای موفقیت افراد با هر سطح علمی از مبتدی طبق استاندارهای آموزشی و آیلتس برنامه ریزی کرده کافیست جهت اطلاع از نحوه برگزاری دوره های آمادگی فرم زیر را تکمیل کنید. مشاوران آموزشی در تمامی شعب کیش وی در اسرع وقت با شما تماس می گیرند. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مشــــاوره بگیرید