Kishway Language School

 

آزمون PTE چیست؟

آزمون PTE یکی از آزمون های پیشرو زبان انگلیسی مانند IELTS و TOEFL است که مبتنی بر کامپیوتر و مورد قبول اکثر کشورهای دنیا برای مهاجرت و ادامه تحصیل است و متقاضیان علاقمند به مهاجرت به کشور استرالیا و برخی کشورهای اروپایی می توانند از این آزمون استفاده کنند. 

آزمون PTE توسط سازمان Pearson برگزار می‌شود که ناشر انتشارات Longman است.

 محوریت سوالات از چهار مهارت اصلی Speaking, Listening, Writing, Reading ارزیابی شده و شبیه آزمون های دیگر همانطور که می دانید مهارت ها را بصورت جداگانه می سنجند، سوالات PTE بر اساس مهارت زبانی تفکیک می شوند و معمولا سوالات دو مهارت را همزمان ارزیابی می کند، اما نمره سوالات هر بخش، روی مهارت های دیگر هم تاثیر می گذارند.

آزمون PTE توسط سازمان Pearson برگزار می‌شود که ناشر انتشارات Longman است

 

دسترسی سریع به مطالب  PTE

 

 

                                  

 

مزیت PTE نسبت به دیگر آزمون ها

 • اعلام نتیجه فوری : بین یک یا حداکثر پنج روز نتایج آن اعلام می شود.
 • نتایج واقعی و منصفانه : به گونه ای طراحی شده که منصفانه ترین نتیجه را می توان کسب کرد .
 • دفعات برگزاری زیاد:  این آزمون در 365 روز سال بیش از 50 کشور دنیا برگزار می شود و تعداد دفعات شرکت در آزمون های PTE نامحدود است.
 • تاکید بر مهارت های روزمره:  طراحی آزمون براساس مهارت های آکادمیک زبان انگلیسی بوده و افرادی که موفق به کسب این مدرک با نمره خوب می شوند می توانند به راحتی در کشور های انگلیسی زبان تحصیل و زندگی کنند.
 • نتایجی عادلانه و قابل اعتماد:  این آزمون به صورت آنلاین و کامپیوتری برگزار می شود. بنابراین داوطلبان به دقت و بی طرفانه مورد سنجش قرار گیرند. پاسخ ها و امتیازدهی بصورت دیجیتالی انجام می شود و از اثر انگشت، سوالات تصادفی و امضاء دیجیتالی در این آزمون استفاده می شود.
 • ارسال نامحدود نتیجه به دانشگاه ها:  رایگان می توانید نمرات خود را به دانشگاه های مختلف ارسال کنید.
 • دریافت ویزابا مدرکPTE  می توانید ویزای اقامت و دانشجویی در استرالیا و نیوزیلند بگیرید.
 • دریافت پذیرش دانشگاه:  PTE مورد تایید و پذیرش بسیاری از دانشگاه ها در سراسر جهان است.

 

جزئیات آزمون PTE

 • نام آزمون : PEARSON LANGUAGE TEST OF ENGLISH
 • آدرس وب سایت : https://pearsonpte.com
 • نوع برگزاری : آنلاین توسط کامپیوتر
 • اعتبار نتایج : نتایج آزمون  PTEخیلی سریع و راحت در وب سایت www.pearsonVUE.com به شما اطلاع رسانی می شود. می توانید تا 2 سال خیلی راحت و سریع به نتایج  PTE دسترسی پیدا کنید.
 • هزینه آزمون : هزینه این آزمون با توجه به کشورهای مختلف متفاوت و از 150 تا 220 دلار متغیر است.

ساختار آزمون

آزمون PTE مهارت‌های شنیدن، خواندن، نوشتن و مکالمه را مورد ارزیابی قرار می دهد. این آزمون فقط با کامپیوتر انجام می‌شود و حدود 3 ساعت طول می‌کشد.

برای شرکت در آزمون PTE Academic باید به یکی از مراکز مجاز و مورد تایید «پیرسون» مراجعه کنید.

البته فعلا در ایران مرکزی موجود نیست و موسسات ممکن هست فقط آزمون شبیه سازی شده یا ماک برگزار کنند.

در مرکز به شما یک کامپیوتر و یک هدفون داده می‌شود تا بخوانید، بشنوید و به سوالات پاسخ بدهید.

در آزمون PTE Academic مهارت ها در دنیای واقعی و آکادمیک مورد ارزشیابی قرار می گیرند پس تعدادی از سخنرانی‌ها را می شنوید و جدول‌ها و نمودارهایی را می بینید. در این آزمون لهجه‌های مختلفی مثل انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی و لهجه غیربومیان را می شنوید، بنابراین در این آزمون در معرض لهجه‌های مختلف قرار می‌گیرید که ممکن است در زندگی روزمره با آن‌ها مواجه شوید.

در این 3 ساعت سه بخش اصلی برای آزمون وجود دارد :

 مکالمه و نوشتن (با هم ارزیابی می‌شوند)، شنیدن و خواندن. همچنین بین قسمت‌های خواندن و شنیدن، ده دقیقه‌ به متقاضی زمان داده می‌شود تا استراحت کند. در طول مدت آزمون با 20 نوع سوال متفاوت روبرو می‌شوید که شامل سوالات چندگزینه‌ای، مقاله‌نویسی و تفسیر اطلاعات است.

 

بخش های آزمون  PTE

بخش اول : مکالمه و نوشتن ( 77 تا 99 دقیقه )

 • روخوانی با صدای بلند
 • تکرار جملات
 • توضیح عکس
 • بازگویی یک سخنرانی
 • پاسخ به سوالات کوتاه
 • خلاصه کردن متن نگارشی

بخش دوم : خواندن و درک مطلب ( 32 تا 40 دقیقه )

 • خواندن و نوشتن: پر کردن جاهای خالی
 • سوالات چندگزینه‌ای با امکان انتخاب چند گزینه
 • مرتب‌کردن پاراگراف‌های بهم ریخته
 • خواندن: پر کردن جاهای خالی
 • سوالات چندگزینه‌ای با امکان انتخاب یک گزینه

بخش سوم : شنیدن ( 45 تا 57 دقیقه )

 • خلاصه کردن متن گفتاری
 • سوالات چندگزینه‌ای با امکان انتخاب چند گزینه
 • پر کردن جاهای خالی
 • هایلایت کردن خلاصه‌های صحیح
 • سوالات چندگزینه‌ای با امکان انتخاب یک گزینه
 • انتخاب کلمات حذف شده
 • هایلایت کردن کلمات نادرست
 • دیکته نوشتن

توضیحات تکمیلی هر بخش آزمون  PTE

مکالمه و نگارش ( ( Speaking & Writing

در این قسمت شما 77 تا 93 دقیقه زمان دارید تا به سوالات این بخش به طور کامل و به بهترین شکل ممکن پاسخ بدهید. در اولین قدم 25 ثانیه زمان دارید تا اعلانات را بخوانید و پاسختان را آماده کنید،معرفی خود را در 30 ثانیه ضبط کرده و ارسال کنید.این بخش امتیازی ندارد اما به یاد داشته باشید تنها یک بار قادر به ضبط صدا در همه بخش ها هستید و بعد از آن قسمت‌های رسمی این آزمون آغاز می‌شود:

در قسمت بعدی نوشته‌ای در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید با صدای بلند روخوانی کنید. قبل از شروع 30 الی 40 ثانیه زمان دارید تا آماده شوید با شنیدن صدای بوق شروع به روخوانی کنید، صدای شما در این مدت ضبط و ارسال می شود. این نوشته معمولا 60 کلمه دارد و مدت زمان لازم برای انجام آن بستگی به متن دارد .

 قسمت بعد، جملاتی برای شما پخش می‌شود و شما باید آنها را تکرار کنید. این جملات 3تا 9 ثانیه  طول میکشند و شما 15 ثانیه وقت دارید تا جمله را تکرار کنید. صدا به طور خودکار برای شما پخش می شود و بعد از اتمام آن، میکروفون باز می شود و شما باید جمله ها را بدون عجله و واضح تکرار کنید. زمانی آیکون recording به completed  تغییر کند وقت شما به اتمام رسیده است.

 در بخش توصیف عکس، 25 ثانیه فرصت دارید تا عکس را مطالعه کرده و آماده پاسخ شوید. قبل از باز شدن میکروفون شروع به صحبت کردن نکنید و مانند بخش قبل به علامت recording توجه کنید.

در قسمت بازگویی یک سخنرانی، باید یک سخنرانی را که ممکن است به صورت صوتی یا همراه با تصویری برای شما پخش شود، بازگویی کنید. در این تسک مهارت‌های شنیدن و مکالمه شما ارزیابی می شود ودر حین گوش دادن می توانید نکات را روی تخته یادداشت بنویسید .فایلی که برای شما پخش می‌شود حدودا 90 ثانیه است و 40 ثانیه وقت دارید متن را بازگویی کنید.

در قسمت بعدی باید به سوالات کوتاهی پاسخ بدهید، این سوالات بین 3 تا 9 ثانیه برای شما پخش می‌شوند و شما 10 ثانیه زمان دارید تا به سوالات در یک یا چند کلمه پاسخ دهید.

بخش بعدی خلاصه‌کردن متن است و مهارت‌های خواندن و درک مطلب و نگارش شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.در متنی که به شما داده می‌شود حدود 300 کلمه دارد و شما 10 دقیقه فرصت دارید آن را خلاصه کنید و متنی در 75 کلمه به صورت جملات کامل بنویسید. در این بخش گزینه های Cut، Copy و Paste دراختیارتون می باشد.

بخش آخر نوشتن یک انشای 200 اتا 300 کلمه‌ای است که برای نوشتن آن 20 دقیقه فرصت به شما داده می‌شود.

خواندن و درک مطلب ( ( Reading

در این بخش 32 تا 40 دقیقه اختصاص داده شده به ارزیابی سطح این مهارت شما.

در بخش اول که بخش خواندن و پر کردن جای خالی می باشد، یک متن تا 300 کلمه با چند جای خالی برای شما نمایش داده می شود و شما می بایست از کلماتی که در زیز متن قرار گرفته استفاده کنید تا متن را کامل کنید.

در بخش بعدی، متنی به شما داده می شود با حدود 300 کلمه که باید متن را بخوانید و به سوالات چند گزینه ای پاسخ دهید در این بخش سوالات بیش از یک پاسخ دارند.

در بخش بعدی، مرتب کردن پاراگراف ها، چند متن تا 150 کلمه به شما نشون داده می شود که باید آنها را مرتب کنید.

در این بخش که متن حدود 80 کلمه دارد، با تعدادی جای خالی مواجه هستین که از پایین متن کلمات را در جای خالی قرار می دهید.

در بخش آخر متنی با حدود 300 کلمه به شما نمایش داده می شود که با توجه به آن به سوالات 4 گزینه ای پاسخ می دهید، در این بخش تنها یک پاسخ صحیح است.

شنیداری ( Listening )

در آخرین قسمت آزمون مهارت شنیداری مورد ارزیابی قرار می گیرد.

در بخش اول مهارت شنیداری و نوشتاری شما در خلاصه نویسی ارزیابی میشود. بعد از گوش دادن به متنی 60 تا 90 ثانیه باید آن را در 50 تا 70 کلمه خلاصه بنویسید. در این بخش شما 10 دقیقه زمان دارید.

در بخش بعدی به یک فایل صوتی 40 تا 90 ثانبه ای گوش میکنید و به سوالات چند گزینه ای که بیش از یک سوال درست است پاسخ می دهید.

در بخش بعدی متن فایل صوتی با تعدادی جای خالی نمایش داده می شود که شما در حین گوش دادن باید جاهای خالی را کامل کنید. این فایل صوتی 30 تا 60 ثانیه زمان میبرد.

در این بخش بعد از گوش دادن به فایل صوتی30 تا 90 دقیقه ای می بایست از بین چند پاراگراف، تنها یکی از آنها که فایل صوتی را به خوبی خلاصه کرده انتخاب کنید.

این بخش نیز مانند بخش دوم باید به سوالات چند گزینه ای پایخ داده شود در صورتیکه فقط یک گزینه صحیح می باشد.

در بخش بعدی فهرستی از کلمات یا عبارات به شما داده شده که بعد از گوش دادن به فایل صوتی 20 تا 70 کلمه ای که جا افتاده باید انتخاب شود.

در بخش بعدی متن فایل صوتی همراه با صدا به نمایش در می آید، در حین گوش دادن کلماتی که با فایل صوتی متفاوت هستند باید انتخاب شوند.

در بخش آخر، بعد از شنیدن جمله ای باید آن را تایپ کنید.

آماده سازی برای آزمون

برای شرکت در این آزمون می توانید در کلاس های گروهی و یا خصوصی شرکت کرده و سطح زبان خود را  بر اساس استاندارد اروپا  CEFR از  A1 تا C2 ارتقاء دهید و  یا با استفاده از کتاب هاب خودآموز خود را آماده شرکت کنید. در ادامه با چند نمونه از کتاب هایPearson  آشنا می شوید.

کتاب راهنمای رسمی آزمون PTE آکادمیک

این کتاب شامل اطلاعات همه جانبه این آزمون می باشد که بیش از 200 مثال دارد. این کتاب در مورد نحوه نمره دهی، فرمت کلی آزمون و ویژگی های آن توضیحات جامع و کاملی دارد که بسیار مفید است و دید خوبی در مورد آنچه که پیش رو خواهند داشت به عنوان افراد متقاضی این آزمون به شما نشان می دهد. 

کتاب شامل تست ها و پاسخ های آن است که استراتژی های آزمون را در اختیار افراد قرار می دهد.

 

کتاب تست آکادمیک ( بهمراه جواب )

کتاب PTE Practice Tests Plus شامل نمونه سوالات بسیاری است برای آماده شدن شرکت در آزمون در تمامی بخش های تست و البته به همراه جواب.

در این کتاب ارایه جواب بهتر جهت کسب نمره بالاتر نیز توضیح داده شده.

از دیگر منابعی که می توان نام برد کتاب PTE Academic Test Builder از انتشارات MacMillan، کتاب های دوره تخصصی PTE برای سطح B1 و B2، Focus on Vocabulary و Contemporary Topics می باشد.

 

 

ثبت نام در آزمون

 برای ثبت‌نام در آزمون PTE، باید فقط و فقط از طریق سایت رسمی Pearson اقدام کنید. لازم به ذکر است که این آزمون در ایران مرکز برگزاری ندارد.

اول باید در سایت حساب کاربری ایجاد کنید، سپس با ورود به حساب کاربری خود، تاریخ و مرکز مورد نظرتان را ثبت کنید.

در وارد کردن اطلاعاتتان دقت کنید و مطابق اطلاعات گذرنامه خود پیش روید، بعد از وارد کردن اطلاعات و ثبت آن در حساب کابری امکان تغییر و اصلاح وجود ندارد.

 

نمره آزمون

نمره دهی آزمون PTE آکادمیک از 10 تا 90 می باشد، جداول زیر بیانگر معادل نمره PTE در مقایسه با سطح CEFR و دیگر آزمون ها را نشان می دهد.

 

چنانچه قصد دارید در این آزمون شرکت و نمره مورد نظر را خود را کسب کنید فرم زیر را تکمیل نمائید. در اسرع وقت مشاورین آموزشی کیش وی در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

مشــــاوره بگیرید